Blog > Komentarze do wpisu
Liczniki czasu na razie nie dla nas

O moich staraniach w sprawie zamontowania przy skrzyżowaniach wyświetlaczy czasu pisałem na blogu a także profilu na Facebooku. Niestety osoby, które rzadko czytają moje wpisy stwierdzają, że nic nie robiłem w sprawie "liczników czasu" co jest sporym nadużyciem.

Przypomnę kilka faktów. 27 października 2011 r. złożyłem interpelację dotyczącą wprowadzenia usprawnień w transporcie miejskim. Pisałem wówczas m.in. "Proponuję również
zainstalowanie, na początku testowo, na kilku newralgicznych skrzyżowaniach tzw. liczników czasu trwania świateł. Z doświadczeń innych samorządów wynika, że jest to bardzo dobre rozwiązanie zwiększające płynność przejazdu a także bezpieczeństwo. W skali budżetu miasta nie jest to duży wydatek gdyż jedno urządzenie kosztuje ok 2,5 tys złotych.".

Niestety otrzymana odpowiedź na interpelację nie usatysfakcjonowała mnie więc postanowiłem dowiedzieć się jak system wyświetlaczy sprawdza się w innych miastach. W informacji otrzymanej od Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Toruń można przeczytać, że zastosowanie wyświetlaczy wpływa na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach przy złych warunkach atmosferycznych, wpływa na ograniczenie gwałtownego hamowania pojazdów, poprawia mobilność dużych pojazdów. Zastosowanie tych urządzeń zostało pozytywnie ocenione
przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Toruniu.

Zwróciłem się również do firmy APKO z Wrocławia zajmującej się obsługą tego systemu w celu bezpłatnego przetestowania wyświetlaczy w naszym mieście. Firma pozytywnie odniosła się do mojej prośby.

W dniu 14 lutego 2012 r. zwróciłem się z ponowną interpelacją z prośbą o testowe wypróbowanie liczników czasu na elbląskich skrzyżowaniach.

W związku z powyższym Departament Zarząd Dróg UM Elbląg wystosował do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapytanie dotyczące możliwości zamontowania wyświetlaczy czasu. Niestety otrzymana odpowiedź nie była satysfakcjonująca, przeczytać w niej możemy, że "obowiązujące przepisy rozporządzeń nie dopuszczają stosowania tego typu rozwiązania w organizacji ruchu drogowego".

Niestety moje starania nie przyniosły spodziewanego efektu za co przepraszam te osoby, które liczyły na pojawienie się w Elblągu liczników czasu. Samorządy, które zdecydowały się na zamontowanie wbrew przepisom wyświetlaczy czasu zrobiły to "na własne ryzyko". 

Robert Turlej

piątek, 27 lipca 2012, robertturlej

Polecane wpisy

Logotyp Czas na zmiany - Czas na Elbląg