Blog > Komentarze do wpisu
Rowerowe zmiany

W ubiegły czwartek tj. 15 marca odbyła się konferencja prasowa członków Zespołu Mobilności (w składzie Małgorzata Iwaniszczuk - Zarząd Dróg, Marek Kamm - Oficer Rowerowy, Robert Turlej). Głównym tematem spotkania z mediami było podsumowanie dokonań Oficera Rowerowego Marka Kamm przez ostatni rok pracy. Podczas spotkania przedstawiliśmy plany na ten rok a także zaprezentowaliśmy zalety nowych stojaków rowerowych w krótkiej demonstracji.Jakie zmiany czekają rowerzystów w roku 2012?

NOWE STOJAKI ROWEROWE

Ponad 200 nowych stojaków w kształcie odwróconej litery "U" pojawi się na terenie naszego miasta. Największa ilość, ponad 140 zostanie postawionych przy elbląskich szkołach (podstawowych, gimnazjach, średnich). Pozostała część zostanie umiejscowiona na terenie miasta a także elbląskiej Starówce. Na terenie będącym pod opieką miejskiego konserwatora zabytków (Stare Miasto) pojawią się stojaki typu AGORA (zdjęcie powyżej). Największą zaletą nowych stojaków jest możliwość stabilnego oparcia roweru o stojak a także bezpieczne przypięcie za ramę i przednie koło.KONTRAPASY

Nowością w tym roku będzie pojawienie się na drogach jednokierunkowych tzw. kontrapasów czyli wydzielonych pasów jezdni dla rowerzystów poruszających się w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Krótko mówiąc kontrapasy dopuszczą "jazdę pod prąd".

ŚLUZA ROWEROWA

To kolejna nowość, która pojawi się w tym roku w Elblągu. Jest to wydzielona powierzchnia jezdni pomiędzy skrzyżowaniem a miejscem gdzie zatrzymują się pozostałe pojazdy. Przy czerwonym świetle dla danego kierunku jazdy rowerzysta ma możliwość zajęcia pozycji bezpośrednio przed samochodami. Dzięki temu po zmianie światła na zielone rowerzysta jako pierwszy przejeżdża przez skrzyżowanie.

 

ASFALTOWE DROGI ROWEROWE

 5 marca 2012 r. wprowadzone zostało zarządzenie Prezydenta w sprawie standardów wykonawczych i projektowych dla systemu transportu rowerowego miasta Elbląg. W dokumencie zawarte zostały m.in. takie informacje jak: rodzaj nawierzchni dróg rowerowych. Wiadomością, która ucieszy wszystkich rowerzystów jest informacja, że nowo projektowane DDR będą asfaltowe a nie wykonane z polbruku. Niestety nie można już zmienić projektów, które są w trakcie realizacji (drogi 503, 504) albo za chwilę będą realizowane. Zarządzenie dotyczy tylko NOWYCH projektów. 

 

OBNIŻANIE KRAWĘŻNIKÓW, MALOWANIE PASÓW i PRZEJAZDÓW

Tak jak w ubiegłym roku kontynuowana będzie akcja obniżania krawężników przy przejazdach rowerowych a także malowanie przejazdów rowerowych na kolor czerwony. Dodatkowo białą farbą malowane będą krawędzie dróg rowerowych

LIKWIDACJA KOLIZJI

W tym roku planujemy przesunięcie trzech słupów oświetleniowych na ul. Legionów, które znajdują się na środku drogi rowerowej. Wiemy, że takich kolizji w naszym mieście jest o wiele więcej ale z biegiem czasu (i wraz ze wzrostem środków finansowych) będziemy usuwali pozostałe kolizje występujące na DDR.

 

W ramach inwestycji rowerowych znajduje się jeszcze projekt nowego Skateparku, który powstanie na placu pomiędzy ul. Mickiewicza a Żeromskiego. O Skatepark zabiegał kolega radny Paweł Nieczuja-Ostrowski, który zna więcej szczegółów dotyczących tej inwestycji. W tym miejscu chciałbym zachęcić do częstych odwiedzin bloga Pawła http://nieczuja.blog.interia.pl/

 

Pozdrawiam,
Robert Turlej

poniedziałek, 19 marca 2012, robertturlej

Polecane wpisy

Logotyp Czas na zmiany - Czas na Elbląg